Radost a kreativitu ukáže Mezinárodní festival A-FilmTeens. Soutěžit na něm budou filmy dětí a teenagerů z celého světa

/17.12. 2024/ Svěží a neotřelé náměty, upřímnost a radost ve všech podobách. To představuje již 4. ročník mezinárodního festivalu filmové tvorby dětí a mládeže A-FilmTeens 2025 (AFT). Od 12. do 23. února nabídne divákům 100 soutěžních filmů, které vytvořili mladí filmaři ve věku 6-20 let ze 35 zemí světa. K těm tento rok nově přibyly například Keňa, Gruzie, Kyrgyzstán, Brazílie, Srbsko a Nizozemí. „Film je jazykem, který spojuje a inspiruje,“ říká zakladatelka festivalu a filmová producentka Zuzana Dražilová. Součástí festivalu je letos i regionální soutěž s hlavním tématem „Radost z každého dne“.  AFT ji pořádá ve spolupráci s Nadačním fondem Škoda Auto pro nejmladší generaci tvůrců z Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska. Mezinárodní festivalový program včetně vybraných filmů z regionální soutěže se bude promítat v sedmi kinech všech tří zmíněných regionů. Všechny snímky budou už tradičně k vidění i online na www.afilmteensfest.com. Nejlepší z nich budou vyhlášeny 22. února, kdy proběhne slavnostní předávání cen ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi. 

Festival klade důraz na snímky, které ukazují, jak mladí lidé prožívají dnešní svět. „V tomto ročníku zdůrazňujeme téma ´radosti z každého dne´, i když teď žijeme spíš v neradostném světě. Chceme podpořit děti, které přemýšlejí, dělají něco smysluplného a chtějí se rozvíjet,“ říká Zuzana Dražilová, zakladatelka festivalu.

Řecká retrospektiva, Okna do světa i FAMU dětem

Letošní ročník poprvé přináší mimosoutěžní filmový program. Diváci tak uvidí i nové filmy na festivalu již dříve oceněných filmařů, kterým je už víc než 20 let. Nově představí i unikátní retrospektivu filmů dětí a mládeže z řeckého festivalu Camera Zizanio. „Promítneme také vítězné snímky z let 2024 a 2023 z každoroční soutěže mezinárodní organizace Youth Cinema Network, která sdružuje festivaly tvorby dětí a mládeže z celého světa. Za poslední dva roky na ní z celkem osmi oceněných filmů zabodovaly i 3 snímky z Česka, což je skvělý výsledek. Další nesoutěžní sekci budou tvořit filmy studentů FAMU určené pro děti s názvem FAMU dětem. Poprvé se bude konat Master Class, tvůrčí dílna vedená režisérem Václavem Kadrnkou,“ upřesňuje novinky Dražilová.

Festival i tentokrát nabídne filmy z projektu Okna do světa – audiovizuální workshopy pro děti z dětských domovů. „Snímky natočené filmaři z dětských domovů budou i součástí programu: promítneme tak například film Ronaldova pouť do středu Země, který od zmíněné Youth Cinema Network získal letos 2. místo v kategorii Filmy z workshopů,“ uvádí Zuzana Dražilová.

Co zajímá mladé filmaře? Vztahy a mytologie

Organizátory festivalu překvapil rostoucí počet filmů o vztazích všeho druhu – ať už mezi přáteli, v rodině, anebo o vztahu k sobě samému. „Tato témata mladí tvůrci a tvůrkyně dobře znají a dokážou je zachytit jedinečnou optikou. Zaznamenali jsme také zvýšený výskyt témat o světě kolem nás, fascinaci mytologií a různými kulturami,“ říká Dražilová a doplňuje, že na festivalu jsou zastoupeny všechny žánry – od filmů hraných, přes dokumentární, animované až po experimenty. „Během hlavní doby festivalu uspořádáme i minimálně 20 projekcí pro vybrané základní a střední školy. Budeme při nich promítat jak filmy z mezinárodní soutěže, tak snímky domácí, protože někteří jejich tvůrci – účastníci regionální filmové soutěže – budou sedět přímo v sálech,“ dodává Dražilová.

Rostoucí festival, mezinárodní porota a další novinky

Novinkou projektu je i 17 podpůrných filmových workshopů určených pro žáky základních a pro studenty středních škol v regionech Mladoboleslavsko, Rychnovsko a Vrchlabsko. „Díky nim vzniká více filmečků pro tuto regionální filmovou soutěž. Děti a dospívající si při nich zkusili natočit svůj první hraný, dokumentární či animovaný film. Workshopy propojují děti, teenagery a pedagogy, kteří mají zájem o audiovizuální tvorbu a výchovu. V reprezentativních prostorách Škoda Muzea se děti setkají ještě před předáváním cen. To je naplánováno na 22. února,“ líčí Dražilová.

Festival vyhodnocuje mezinárodní porota složená z odborníků z Řecka, Keni, Kanady a Slovinska, za Českou republiku v ní zasedne například producent Jan Lengyel. Vítězové obdrží diplomy, ale také hodnotné ceny jako jsou skleněné trofeje, elektronika, knihy nebo účast na filmovém workshopu během letních prázdnin.

https://www.afilmteensfest.com/cz/

Víte, že…

…po skončení filmové přehlídky se uskuteční festivalové Ozvěny festivalu? Od 24. 2. do 31. 3. 2025 je uvede celkem 7 kin v regionech Rychnovsko, Vrchlabsko a Mladoboleslavsko. „V době Ozvěn chceme zapojit do projektu také další školy a kina ze Středočeského a Královéhradeckého kraje a diváky z domovů pro seniory,“ plánuje Dražilová.

…české a zahraniční filmy budou hodnoceny společně v mezinárodní soutěži v hlavních kategoriích podle věku. Jsou jimi Teens Under (do 11 let), Teens Juniors (12-15 let), Teens Seniors (16-20 let). V podkategoriích se pak snímky dělí podle žánru: 1. filmy hrané, 2. dokumenty, 3. animace, 4. experimentální filmy a případně 5. ostatní tvorba (znělky, reportáže, klipy apod.).

…festival existuje od roku 2019 a pořádá se prozatím každý druhý rok? Minulý ročník v roce 2022 sledovalo online přes 25 000 diváků – především žáků, studentů a pedagogů. Přes 2 300 jich vidělo filmy v kinech a festival spolupracoval v ČR s celkem 398 školami – online i v kinech.

… regionální soutěž s hlavním tématem „Radost z každého dne“ byla vyhlášena v září 2024 a její nejzazší uzávěrka bude 10. ledna 2025.

Zuzana Dražilová

Filmová producentka, zakladatelka neziskových organizací Adonai for People o.p.s. a Dokumenty, mládež & společnost, z. s., a také Sunfilms s.r.o., se narodila 23. srpna 1968. Po maturitě na prestižním matematicky zaměřeném gymnáziu v Praze a krátkém působení jako elévka v Západočeském divadle v Chebu začala navštěvovat tzv. Lidovou konzervatoř (nyní Konzervatoř Jaroslava Ježka), literárně-dramatický obor. Působila zde řada skvělých pedagogů (dr. Ivan Vyskočil, Otakar Roubínek, Hana Smrčková, Jaroslav DušekZdena Hadrbolcová ad.), kteří ji velmi v jejím profesním životě ovlivnili. V té době si vyzkoušela i práci uklízečky, kulturní referentky v Kulturním domě hl. m. Prahy a produkční koncertní síně Chodovská tvrz.

Je absolventkou Katedry produkce FAMU a semestrálních studií „Mírových a sporných řešení“ na The American University ve Washingtonu. V současné době se zaměřuje především na filmovou, audiovizuální a mediální výchovu dětí a mládeže. Přes 20 let realizuje různé projekty, kulturní a vzdělávací akce. K jejím filmařským zkušenostem patří i práce se sociálně či jinak znevýhodněnou mládeží. Poprvé natáčela s teenagery v roce 1994 při výrobě pražské části velmi oblíbeného pořadu pro děti „Why Don´t You“/„Proč to neuděláte?“ televize BBC.

Jako producentka je podepsána pod mnoha výraznými dokumentárními projekty a cykly. K nim patří například Zmizelí sousedé aneb Pátrání kamerou teenagerů po stopách Židů, který získal řadu festivalových cen. Realizovala rovněž Dcery 50. let –  svědectví 35 dcer politických vězňů 50. let natočená studenty FAMU pod záštitou Václava Havla a supervizí režisérky Heleny Třeštíkové. Projekt získal cenu „Zlatá hvězda“ Evropské komise a byl distribuován do více než 2 800 škol a 100 různých institucí v zemích EU. Byla také producentkou cyklu Děti padesátých let (vyrobil Sunfilms s.r.o.) o osudech dětí politických vězňů (koprodukce s ČT a FAMU; čtyři z 12 dokumentů byly oceněny v USA na Worldfestu v Houstonu a New York IIFVF).

Zuzana Dražilová má zkušenost i s filmovou distribucí: byla jednatelkou a ředitelkou firmy Sunfilm s.r.o. Ta distribuovala na území ČR a SR především celovečerní hrané umělecké filmy z celého světa ověnčené Oscary či jinými významnými oceněními. Díky ní vidělo tuzemské publikum například filmy Lola běží o život, Pravidla moštárny, Charakter, Antonia, Hlavní nádraží, Marná lásky snaha, Příběh Alvina Straighta a další.

Působila také jako pedagožka produkce na střední škole reklamní a umělecké tvorby Michael.

FOTO:

 

Přílohy ke stažení

Share