/29.9. 2012/ Kühnův smíšený sbor, jedno z největších a nejstarších hudebních těles u nás, vyhlašuje unikátní soutěž zaměřenou na vznik nových sborových skladeb. Projekt nazvaný Platform for Singing zaštiťuje přední soudobý norský skladatel, emeritní profesor Norské hudební akademie Lasse Thoresen, a díky své výjimečnosti získal podporu Fondů EHP a Norska. „Skladatelskou soutěží chceme podnítit obecný zájem o sborovou tvorbu u veřejnosti i u autorů a rozšířit tak sborový repertoár o kvalitní soudobé skladby. Těšíme se na nová díla, která budou zajímavá jak pro sbor, tak pro posluchače,” říká muzikoložka a sopranistka Eva Velická, iniciátorka projektu.
Soutěž bude vyhlášena během října, uzávěrkou pro odevzdání skladby je poslední dubnový den roku 2022. Vítězné skladby budou pak slavnostně vyhlášeny během podzimu příštího roku na koncertě Kühnova smíšeného sboru, který je plánován na Novoměstské radnici v Praze. „Zde budou díla provedena a nahrána. Skladby pak budou žít i dál, Kühnův smíšený sbor je zařadí na svůj repertoár a noty budou vydány i v tištěné podobě,” upřesňuje Eva Velická. V rámci projektu Platform for Singing pak sbor uskuteční i čtyři koncerty a řadu workshopů po České republice.
Autoři bez věkového omezení zašlou svou skladbu pro smíšený sbor a cappella (čili bez doprovodu) do soutěže anonymně. Mezinárodní pětičlenná odborná porota ve složení Jaroslav Brych, Miloš Orson Štědroň, Jan Ryant Dřízal, Roman Z. Novák a předsedající Lasse Thoresen z Norska pak do srpna 2022 vybere vítěze. „Hlasové obsazení skladby se může pohybovat od klasického čtyřhlasu SATB – soprán, alt, tenor, bas – po jeho variace. Skladby mohou ve svých jednotlivých částech využívat různá obsazení, požadovaná délka je do 10 minut. Každý autor může zaslat do soutěže pouze jednu skladbu, jež nebyla dosud oceněna v žádné soutěži, ani veřejně publikována, a partitura musí být napsána čitelně v počítačovém notačním programu. Předkládá se pouze elektronicky. Přihláška je ke stažení na webových stránkách sboru www.kuhnchoir.cz,“ doplňuje Velická.
Síla zpěvu
Eva Velická zároveň připomíná, že sbor má ambici celý projekt pojmout i v dalších souvislostech. „Uvědomili jsme si, jak se v době pandemie, kdy byl zpěv zakázán, stalo poselství našeho projektu aktuální. Sborový zpěv totiž znamená mnoho. Jde o kulturu, zdraví, společné zážitky, socializaci každého z nás. Všechny tyto roviny v našem projektu zdůrazňujeme a sbor se díky tomu stává skutečnou platformou pro vytváření hodnot,” dodává Eva Velická.
Partnerem projektu je Norská hudební akademie z Osla, na níž během téměř padesáti let její existence studovalo mnoho uznávaných norských hudebníků. Kromě klasické hudby poskytuje špičkové vzdělání také v oborech lidové či církevní hudby a v posledních letech také významně v oblasti jazzu. Akademie je zároveň také největším organizátorem koncertů v Oslu.
Víte, že…
ceny pro vítěze jsou ve výši 20.000 korun (1. místo), 15.000 korun (2. místo) a 10.000 korun (3. místo?)
Projekt Platform for Singing zaštiťuje Lasse Thoresen, přední soudobý norský skladatel, emeritní profesor Norské hudební akademie, jenž patří k žijícím klasikům soudobé vážné hudby? Často je inspirován severskou lidovou hudbou, kterou umí zkombinovat s moderními skladatelskými postupy. Patří k umělcům, u něhož si díla objednávají hudební instituce po celém světě.
Kühnův smíšený sbor vznikl v roce 1959 a dnes čítá 80 zpěváků? Své dobré jméno si vydobyl především díky kvalitní interpretaci repertoáru 18.–20. století, ale také díky aktivní účasti v nových projektech, včetně natáčení filmové hudby a interpretace skladeb současných autorů. Sbor zvítězil na mnoha soutěžích například v Itálii či Maďarsku.
KDO JE:
Eva Velická (45 let)
Muzikoložka a sopranistka PhDr. Eva Velická, Ph.D. je žena, který žije hudbou: aktivně ji provozuje, píše o ní a propaguje ji. Díky svým organizačním schopnostem a mezinárodním kontaktům pomáhá také jejímu vzniku a provozování.
Vystudovala hudební vědu na FF UK Praha s ročním studijním pobytem na Phillips-Universität Marburg. Od roku 2015 je šéfredaktorkou hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha. V roce 2007 se skladatelem Milošem Orsonem Štědroněm založila spolek Omnimusa, který realizoval řadu vysoce oceňovaných hudebně-divadelních projektů (např. Divadlo Gočár získalo Cenu Alfréda Radoka za nejlepší hudbu 2012 a Cenu Divadelních novin za nejlepší hudební divadlo 2012/13).
Je sopranistkou Kühnova smíšeného sboru, v němž působí zároveň jako grantová manažerka. Úspěšně napsala a řídila desítky grantových projektů, včetně těch mezinárodních. Pobývala na stážích Phillips-Universität Marburg, Ludwig-Maxmillian-Universität München, nakladatelství Bärenreiter Kassel, Beethoven-Haus v Bonnu, Bibliotheque Nationale de France v Paříži, Library of Congress ve Washingtonu D. C. a dalších. Je vášnivou obdivovatelkou díla Leoše Janáčka, jenž ji vždy dokáže strhnout svou výraznou emocionalitou. O české hudbě už publikovala stovky odborných či popularizačních článků. Od roku 2011 je členkou grantových komisí na Ministerstvu kultury ČR.
Se svým manželem, skladatelem Milošem Orsonem Štědroněm, mají 2 dcery – i ony se věnují hudbě.
FOTOGALERIE: