Lhotákův Velký terč, Brandlova Máří Magdalena i Švecův Motocyklista. Aukci v Arthouse Hejtmánek kralují tři mimořádná díla

/14.11. 2024/ Ikonický obraz Velký terč od Kamila Lhotáka z roku 1966, Svatá Máří Magdalena namalovaná barokním mistrem Petrem Brandlem i odlitek Motocyklisty/Slunečního paprsku, slavné akční sochy Otakara Švece. Tato díla budou vévodit večerní aukci v Arthouse Hejtmánek, která se uskuteční 4. prosince od 18 hodin. Vyvolávací cena děl od Lhotáka a Brandla je 3,5 milionu korun, Švecův Motocyklista/Sluneční paprsek bude dražen od 750 tisíc korun. U Hejtmánků nabídnou tradičně také starožitnosti, sochy, nábytek, design, sklo nebo šperky. Celkem se bude dražit 240 položek za více než 13 milionů korun. Předaukční výstava, na které si je možné všechna dražená díla prohlédnout, se uskuteční od 23. listopadu do 3. prosince v sídle Arthousu v Goetheho ulici 17 v pražské Bubenči.

Lhotákův Velký terč přivolala fotografie

„Obraz Velký terč visel na čestném místě v Lhotákově bytě a malíř si ho velmi cenil,“ říká majitel aukčního domu Tomáš Hejtmánek. „Před deseti lety jsem narazil na pozoruhodnou fotografii, na níž je Kamil Lhoták zachycen u něj doma právě s tímto obrazem. Už tehdy jsem doufal, že by se právě tento skvost mohl objevit v naší aukci,“ vypráví Hejtmánek. Lhoták však Velký terč po léta odmítal prodat. Až na sklonku jeho života v roce 1989 získal obraz kreslíř a karikaturista Ivan Steiger, který ho měl ve sbírce dalších 35 let. „Novému majiteli k obrazu rád přidám i cennou fotografii, která k nám Velký terč přivolala. Jejím autorem je známý český fotograf Václav Chochola,“ dodává Hejtmánek.

Jak potvrzuje znalec Lhotákova díla Libor ŠtefekVelký terč je příkladem malířovy reakce na pronikající vliv op-artu do tehdejšího Československa. „Dílo je zároveň rozměrově největším autorovým obrazem s motivem terče, který se nenachází ve státních galeriích,“ upozorňuje Štefek. Dražit se bude od 3,5 milionu korun.

Polepšená hříšnice, Vánek i akční motorkář

Ozdobou aukce je i Sv. Máří Magdalena od Petra Brandla, nejvýznamnějšího barokního malíře působícího v českých zemích. Dílo z roku 1695 se bude vyvolávat od 3,5 milionu korun. Pochází ze sbírky Bartoňů z Dobenína, rodiny podnikatelů a šlechticů z Nového města nad Metují. Zde od desátých let 20. století zdobil obraz jejich zámeckou sbírku. Po potvrzení jeho pravosti se Tomáš Hejtmánek rozhodl malbu očistit a opatřit ji dobovým rámem. „Správný rám jsem našel u italského starožitníka v Parmě. Dílo je teď připraveno ozdobit státní galerii či soukromou sbírku,“ dodává Hejtmánek, který se aukčnímu prodeji starého umění věnuje jako jeden z mála u nás.

Další významnou malbou je Vánek od Jana Preislera. Obraz vytvořený mezi lety 1897 až 1988 byl dvakrát vystavován, jednou za života autora, podruhé posmrtně. Historik umění Karel Srp uvedl, že Preislerovi šlo o pojetí nadskutečného světa nacházejícího na pomezí zhmotnění a odhmotnění. „Znázornit jev,“ píše Srp, „který vypadá jako zdání, jenž se mění v přízrak, bylo hlavním námětem Preislerovy rané tvorby.“ Vánek bude vyvoláván za 1 500 000 korun.

K lákadlům aukce rozhodně patří i Motocyklista/Sluneční paprsek, odlitek první české futuristické sochy z roku 1924 od Otakara Švece. Odlitků v tomto rozměru existuje prý jen pár a jeden z nich údajně zdobí i sbírku umění založenou Petrem Kellnerem. V Arthousu teď Motocyklistu/Sluneční paprsek nabídnou od 750 000 korun.

Mašek, Kolář, Kolářová

Neméně pozoruhodným dílem je malba secesního autora Karla Vítězslava Maška s enigmatickým názvem Černý stav II. Uhrančivý obraz z roku 1909 pochází z umělcovy pozůstalosti a byl součástí trvalé výzdoby jeho vlastního domu. „Zobrazuje detail skalnaté krajiny pointovaný dramatickou epizodou úniku z centra kompozice s výrazným barevným akcentem v podobě červené draperie,“ popisuje Tomáš Hejtmánek. Obraz se bude vyvolávat od částky 750 000 korun.

Z dalších položek zaujme například koláž Jiřího Koláře z roku 1979, kterou o rok později originálně dotvořila jeho žena Běla Kolářová. O asambláž s názvem O kolečko víc, o kolečko míň se bude licitovat od 150 000 korun.

Nejstarším dílem aukce je něžná gotická madona z 1. poloviny 15. století: plastiku z lipového dřeva české provenience nabídne aukce od 180 000 korun.

Grafické listy Josefa Čapka, skleněné objekty a další rarity

Z kategorie grafiky vyniká album deseti grafických listů Josefa Čapka z roku 1918, které bude draženo od 250 000 korun. Mezi perličky patří i tři kresby Adolfa Hoffmeistera z let 1926 – 1929. Zachycují osobnosti první republiky i „nanebevzetí“ malíře Jana Zrzavého, na němž Zrzavý poletuje po svém skromně zařízeném atelieru. Žertovně pojaté kresby budou k mání v rozmezí 35 000 – 45 000 korun.

Pro milovníky designu je připravena kolekce nábytku od Jindřicha Halabaly stejně jako unikátní nábytek vytvořený architektem Janem Bočanem pro bývalou československou ambasádu ve Stockholmu. Z téže budovy pocházejí i dva mimořádné světelné objekty z dílny Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové startující na 300 000 a 500 000 korunách. Z kategorie uměleckého skla zaujmou také dvě zelené vázy Reného Roubíčka vyvolávané za 35 000 korun a objekt Améba Čestmíra Sušky od 120 000 korun.

Aukce nabídne i jednu z nejslavnějších fotografií Tona Stana: o velkoformátový snímek Smysl z roku 1992 vycházející z nejlepších tradic česko-slovenské fotografie se dražitelé utkají od 120 000 korun.

K raritám, které český trh s uměním nabízí jen vzácně, určitě patří též bohatě vyřezávaný španělský cestovní kabinet označovaný bargueño z konce 17. století. Vyvoláván bude od 90 000 korun.

www.arthousehejtmanek.cz

FOTOGALERIE:

Přílohy ke stažení

Share