/14.5.2018/ Na květen, měsíc lásky, smíchovský soubor načasoval dlouho očekávanou premiéru slavné hry Úklady a láska německého klasika Friedricha Schillera. Strhující příběh mladých milenců, kteří svedou osudový boj s vlastní nezkušeností i s intrikami mocných, tu diváci uvidí ve svěží režii Martina Františáka. Ten inscenaci pojal v duchu Schillerova záměru jako divadelní trhák. Divákům tak nabídne svižné drama nabité city, energií, pohybem i nečekaným humorem. Premiéra je 26. května 2018 ve Velkém sále Švandova divadla.
Luisa (Denisa Barešová) je dcerou obyčejného hudebníka a má se provdat za tajemníka. Ferdinand (Tomáš Červinek) je synem vysoce postaveného kancléře a svatbu mu naplánovali s nejvlivnější ženou vévodství (Klára Cibulková). Ale ti dva se do sebe zamilují a postaví se proti celému světu. Čistá láska dvou teenagerů tak stojí proti chladné vypočítavosti a prohnaným úskokům těch, kteří sledují své vlastní cíle. Kdo v téhle bitvě zvítězí? A kdo v ní ztratí srdce, iluze a možná i život?
Drama lásky v dnešním světě
Podle režiséra Martina Františáka, zkušeného tvůrce a držitele řady divadelních cen, jsou Úklady a láska mimořádně přitažlivým dílem, které diváky ani herce nenechává vydechnout. A divadelníky ne náhodou vyzývá ke stále dalším zpracováním.
I proto sáhl režisér po novém překladu hry Martina Sládečka, vytvořeném přímo pro Švandovo divadlo – dnešním i maximálně věrném Schillerovu duchu a jazyku.
Do inscenace s efektní scénou a kostýmy, v níž se dobové prvky důmyslně prolínají se současností, pak Martin Františák neváhal zapojit také loutky a živou hudbu. A při vedení herců vsadil na jejich opravdovost, citlivost a citovost. Schillerova stále živá předloha, zpracovaná u Švandů neklasickým způsobem, tak nabídne publiku krásné, ale i kruté drama lásky a nevinnosti v dnešním světě.
Svižný příběh pro Hollywood
Režisér sám k tomu říká: „Láska dvou mladých lidí, kterou jsme někdy jako ´tu první´ zažili všichni, je tu zároveň lakmusovým papírkem společnosti, v níž se odehrává. V našem případě je to společnost cynická, založená na bohatství a korupci, společnost ostrých loktů a rychlých řešení. S důsledky, které ti mocní a protřelí často už nejsou schopni dohlédnout“. V inscenaci pak naplno rozehrává souboj „lásky jako geniality Stvoření s úklady coby genialitou rozkladu“.
A dramaturgyně Martina Kinská dodává: „Když Úklady a lásku čtete, nemůžete se ubránit dojmu, že kdyby žil Schiller dnes, psal by nejspíš pro Hollywood. I proto nám půjde o svižný příběh s rysy filmů Quentina Tarantina – příběh plný napětí, ostrých střihů a nečekaného humoru.“
První láska bez hranic
Ferdinanda, mladíka odhodlaného postavit se kvůli své milé i proti vlastnímu otci, hraje mladý člen Švandova divadla Tomáš Červinek. „Ferdinand je úplně normální mladý kluk, který právě prožívá svou první lásku – tu jedinou, absolutní a nekonečnou. Všechno, co dělá, dělá se vší vážností a nasazením, až je u toho občas trošku trapný. Řekl bych, že v tom jsme si s Ferdinandem někdy docela podobní,” směje se herec, který ve své roli předvádí i náročný fyzický výkon. Impulzivní Ferdinand totiž během svých nejdelších monologů dělá kliky, leze po žebříku nebo alespoň pobíhá po jevišti.
Luisu ztvární Denisa Barešová, čerstvá absolventka pražské DAMU. „Luisa je velmi zamilovaná, chytrá, silná, důsledná, dospělá a intuitivní. A mně třeba přijde i dost vtipná! Její láska k Ferdinandovi je právě taková, jaká první láska být musí: šílená, spalující, majetnická. To samo o sobě je už dost nebezpečné. A v kombinaci s úklady je to katastrofální,” uvádí herečka.
Svou postavu naplno rozehrává také Klára Cibulková v úloze svůdné a protřelé Lady Milfordové. „Lady Milfordová je manipulátorka a žena žijící ve společnosti odtržené od reality běžného života. Má šarm a vliv, ale její život, nesvoboda a nuda ji stravují. Mladíček Ferdinand, kterého jí dohazují za manžela, se jí líbí, takže na něj nasadí své obvyklé zbraně: krásu, přitažlivost, postavení, peníze, umění hry a manipulace. Jediné, co postrádá, je čistota panny. Což je kámen úrazu. A navíc: láska je něco, co si nelze vynutit,“ říká Klára Cibulková.
V dalších úlohách se představí Bohdana Pavlíková coby Paní Millerová a Marie Štípková jako Sofie. Pánskou část obsazení tvoří Martin Dohnal (Miller), Miroslav Hruška (Tajemník Wurm), Hynek Chmelař (Kancléř von Walter), David Punčochář (Dvorní maršálek von Kalb) a Jiří Weiner (Komorník).
Když se tahá za nitky
Inscenaci podtrhne rovněž živá hudba v podání skladatele a herce Martina Dohnala. Scéna známého českého scénografa Jana Štěpánka odkazuje na dobu, v níž Úklady a láska vznikly. Její ostře růžová barva už ale patří k dnešním časům. Výraznými prvky scény jsou dále koncertní křídlo a také tabule, měnící se třeba i v pranýř…
Citlivé prolínání historie se současností odrážejí i kostýmy Marka Cpina, tvůrce s výraznou a osobitou vizuální fantazií.
Zcela originální úlohu zde sehrají loutky Báry Čechové. „Motiv loutek a těch, kdo tahají za nitky, stejně jako loutkovitosti zla, je v inscenaci zcela zásadní. Úklady a láska totiž vypráví příběh také o tom, co se stane, když se ze dvou zamilovaných stanou loutky. Loutky v rukou mocných, ale i v rukou první, nezkrotné lásky,” vysvětluje dramaturgyně Martina Kinská.
Pohnutí bez hnutí
Teprve pětadvacetiletý Friedrich Schiller dopsal Úklady a lásku v roce 1784 po svém překotném útěku před tyranskou vládou württemberského vévody Karla Evžena. Rozhněvaný autor chtěl vytvořit pro divadlo „geniální trhák“. Což se mu povedlo. Jeho nekompromisní, mladou energií nabitá hra o milencích ze dvou znesvářených, společensky nerovných rodin ne náhodou připomíná věčný příběh Romea a Julie. Od první chvíle, kdy byly Úklady a láska poprvé provedeny na divadle, vzbudily vřelý zájem publika, který až do dnešních dní neochladl. I po více než 200 letech od svého vzniku tak hra znovu bere diváky za srdce.
„Stále jsou místa, kde stačí zůstat sedět, aby byl člověk pohnut. Divadlo takovým místem je – a Schiller to věděl,“ láká na novou inscenaci překladatel hry Martin Sládeček.
Premiéra inscenace Úklady a láska bude v sobotu 26. května 2018, další reprízy jsou na programu 29. května a 2. a 13. června.
FOTOGALERIE: