/20. 7. 2020/ O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i zoufalství. A hlavně o lásce, té žité, vysněné i ztracené. O tom všem vypráví kniha Láska za časů korony dokumentaristky Terezy Hronové, která pomocí audiodeníků jedenácti lidí z různých konců světa zmapovala rozmanité podoby lásky a vztahů v době pandemie. Intimní zpovědi těch, kteří jí v době vynucené izolace svěřili své touhy i svá trápení, v knize doplnila i svým vlastním příběhem. Unikátní dokument o lidech v době, která zásadně ovlivnila právě s vztahy s našimi nejbližšími, vychází v knižní podobě 3. srpna v Nakladatelství ZEĎ. Knihu doprovázejí výtečné fotografie Lukáše Bíby, držitele několika cen Czech Press Photo.
„Když vláda vyhlásila nouzový stav kvůli pandemii, začala jsem se bát. A víc než koronaviru jsem se bála toho času, který musím strávit sama se sebou. Bolelo mě totiž moje srdce,“ říká autorka knihy Tereza Hronová. „Začala jsem proto sbírat příběhy lidí, kteří měli chuť mluvit se mnou o vztazích. Tak vznikl intimní dokument Láska za časů korony, ryze osobní a niterná zpověď,“ vypráví. „Je o lásce a vztazích, a proto může zajímat i lidi, kteří o rouškách a virech už nemůžou ani slyšet,“ dodává.
Během 66 dnů od poloviny března do poloviny května 2020 tak autorka se sluchátky na uších virtuálně cestovala do domácností z jižní Moravy do Jižní Ameriky se zastávkami v Sarajevu, Římě nebo v Praze. „Lidem, s nimiž jsem se tam spojila, jsem dala možnost mluvit a možná se díky tomu necítili tak sami. A to samé oni dali mně. V mém prázdném bytě na Žižkově najednou byli oni – Karel z Guyany, Diana z Brna, Míša z Libně… Koronavirus nám mnoho vzal, ale dal nám čas a prostor přemýšlet o svých pocitech. Ty moje tehdy zásadně ovlivnil čerstvý a bolestivý rozchod, “ vypráví autorka, podle níž je kniha ryze dokumentární: „Každá věta je osobním prožitkem mým, anebo mých postav, všechny situace se skutečně staly.“
Část nahrávek už s úspěchem odvysílal Český rozhlas v podobě audio dokumentu, v knížce ale autorka shromážděné příběhy ještě víc rozpracovala a proložila je vlastním komentářem, osobním pohledem i svými deníky. Naléhavost a sílu jednotlivých výpovědí umocňují i fotografie – ty ze soukromých archivů jednotlivých aktérů, ale hlavně profesionální snímky renomovaného fotografa Lukáše Bíby, zachycující lidi a atmosféru tehdejší doby.
„Občas říkám, že tato kniha je dokumentární sci-fi. Dokumentární proto, že všechny následující příběhy se skutečně staly – lidem, které vůbec neznám, i mým přátelům. A staly se vlastně všechny také mně. A věřím, že i těm, co je budou číst. A proč sci-fi? Protože jsou zasazené do doby, kterou jsme si nikdy dřív neuměli představit. Dobrá zpráva myslím je, že koronavirus sice zastavil život v ulicích, ale nezastavil naše srdce. Ta i v karanténě bila úplně stejně, i když cesta k našim snům a plánům může teď vypadat mnohem klikatější. Když o tom tak přemýšlím, neměla jsem ve svém životě zatím silnější téma, které bych chtěla poslat do světa,“ uzavírá Tereza Hronová.
Láska za časů korony. Tereza Hronová, 176 stran, cena 279 Kč. Vydává Nakladatelství Zeď.
Kdo je kdo:
Tereza Hronová (1985, Chrudim)
Pracuje jako mediální koordinátorka ve společnosti Člověk v tísni v Rozvojové a humanitární sekci. Svoji práci miluje, ale ráda si od ní odpočine jinou prací, proto natáčí audiodokumenty pro Český rozhlas a reportáže pro pořad Objektiv v České televizi. Také spí ve stanu, chodí na výlety do přírody, na koncerty a do kina. Tereza je digitální vypravěčka – baví ji sociální sítě. Studovala mediální studia a sociální práci v Brně. Od té doby ráda pije víno. Když to ještě šlo, jezdila často do Afriky. Cestuje nejraději s kamerou a tráví čas s místními lidmi a jejich příběhy pak vypráví v Česku. V médiích i v hospodách.
O nakladatelství
Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S přesným novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.
V první polovině roku 2020 se v knihkupectvích objevila kniha novináře Pavla Barocha – Mengeleho dvojče A-782 o Jiřím Fišerovi, který jako poslední přeživší české dvojče vzpomíná na setkání s nechvalně proslulým doktorem Mengelem v osvětimském koncentračním táboře. Další knihou roku 2020 je kniha Miss Ex-Jugoslávie srbské autorky Sofija Stefanovič, jež líčí příběh své rodiny, která se vystěhovala z bývalé Jugoslávie v době, kdy se z Balkánu začal stávat sud se střelným prachem. K žádaným novinkám patří také titul Sněžím! Deník bílé mafie, příběh pádu Vladimíra Dbalého, bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce, jak jej zachytil investigativní novinář Radek Kedroň, a také aktuálně vydaná kniha Doba koronavirová, v níž dvě desítky odborníků, lékařů, filozofů a publicistů odpovídají na zásadní otázky okolo pandemie.
Na pultech je rovněž titul Jdu s hlavou vztyčenou novináře Daniela Anýže, věnovaná osudu rodiny – manžela a dcery – Milady Horákové, série povídek novináře a válečného reportéra Jaromíra Štětiny Sedmero královen, Veselá svině s račicí a depkou novinářky Andrey Kábelové o jejím životě s rakovinou a nyní i kniha Terezy Hronové Láska za časů korony mapující příběhy dvojic, které rozdělila pandemie.
V roce 2019 vyšla úspěšná kniha herce Josefa Kubáníka Poslední deník Květy Fialové, otevřená zpověď slavné herečky, která byla okamžitě rozebrána a v žebříčku nejprodávanějších knih roku zaujala šestou pozici. Kniha Česko na křižovatce nabídla pro změnu pohled dvou desítek komentátorů na současnou politickou i společenskou situaci v Česku. Rozhovor moderátorky Světany Witowské s Kamilou Moučkovou vyšel loni pod názvem Hlavou proti zdi.
FOTOGALERIE: